Obytný soubor Blanice • Týn nad Vltavou

2. místo v Urbanistické a architektonické soutěži „Obytný soubor Blanice / revitalizace čtvrti Hlinky, Týn nad Vltavou“
2025 – soutěžní návrh

tým: Miroslava Zadražilová, Jakub Czapek, Karolina Wojtek, Martin Jetelina, Eliška Šimková, Markéta Bartoňková, David Dubáň, Clara Chvátalová
krajina: Tereza Bezděková
dopravní specialista: Martin Novák
investor: Město Týn nad Vltavou
vizualizace: Janoušek & Havlíček visualizations

Obytný soubor Blanice jsme pojali jako moderní a citlivě navržené bydlení, které svou proměňující se urbanistickou strukturou propojuje diametrálně odlišná měřítka a typologie zástavby (panelové sídliště a rostlou zástavbu rodinných domků). Naším cílem bylo vytvořit rozmanitou strukturu rodinných i bytových domů s důrazem na kvalitu veřejného prostoru, obytnost prostředí a integraci modrozelené infrastruktury.

Více o průběhu soutěže i hodnocení poroty si můžete přečíst na webu: Obytný soubor Blanice / revitalizace čtvrti Hlinky, Týn nad Vltavou – Urbanisticko-architektonická soutěž

Návrh urbanistického řešení pracuje s plynulým přechodem mezi různými měřítky zástavby a vytváří prostupné a funkční propojení s okolím. Klíčovým prvkem je nový park na západě území (na nadhledové vizualizaci ve spodní části snímku), který spojuje Bedřichovy sady s údolím Hlinského potoka a umožňuje pěší a cyklistickou prostupnost v území. Kolmo k parku je vedena i významná cyklotrasa podél ulice Veselské. Kladli jsme důraz na důslednou revitalizaci veřejných prostranství sídliště, eliminaci nadbytečných asfaltových ploch a začlenění zeleně. Nová uliční síť je navržena tak, aby byla plně funkční v každé etapě výstavby.

Struktura zástavby postupně přechází od menších rodinných domů na jihu k větším bytovým a polyfunkčním domům na severu. Skladba bytů je rozmanitá, zahrnuje řadové domy, dvojdomy, standardní bytové i nájemní domy a také startovací a sociální byty. Architektonické řešení usiluje o vizuálně rozmanitý, ale harmonický celek, kde volba materiálů a tvarosloví reflektuje kontext lokality – pracujeme s klasicky omítnutými fasádami a pravidelným průčelím u bytových domů (odkaz na panelové bloky) a s nepravidelněji členěnými fasádami a načervenalými sedlovými střechami u rodinných domů (přiblížení rostlé struktuře na jihozápadě). Významné objekty v nárožích a průhledech jsme navrhli s cihlovou fasádou, aby sloužily jako orientační body čtvrti.